This 2.0 CRDi MT 4WD (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Hyundai from 2010 to 2015. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 870 to 1 140km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 194km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 1995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4410mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1660mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1592mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Displacement | 615kg |
| Min. boot capacity | 591litre |
| Max. boot capacity | 1436litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.