This 1.8 AT (126 hp) engine was fitted in the J1 [Restyling] Sedan, which was produced by Hyundai from 1993 to 1995. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 161Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1836cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81.5mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4388mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Front track | 1446mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 352litre |
| Kerb weight | 1170kg |
| Gross weight | 1645kg |
| Displacement | 475kg |
| Max. boot capacity | 352litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 470 to 740km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.26m |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.