This 1.5 MT (77 hp) engine was fitted in the J1 Sedan, which was produced by Hyundai from 1990 to 1993. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 670 to 950km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 159km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.8second |
| Displacement | 1468cm3 |
|---|---|
| Engine power | 77bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 127Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.26m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4358mm |
| Width | 1675mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1025kg |
| Gross weight | 1510kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 352litre |
| Max. boot capacity | 352litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.