This 2.0 MT (139 hp) engine was fitted in the J2 [Restyling] Sportswagon wagon, which was produced by Hyundai from 1998 to 2000. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 55litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Top speed | 202km/h |
| Fuel | 92 RON |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Cruising range | from 480 to 870km |
| Emission standard | EURO II |
| Gross weight | 1715kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1271kg |
| Rear track | 1450mm |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Front track | 1465mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Height | 1457mm |
| Length | 4459mm |
| Width | 1702mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Estate |
| Displacement | 444kg |
| Rear brakes | Drum |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.2m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 182Nm |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Engine power | 139bhp |
| Displacement | 1975cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93.5mm |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.