This 2.0 AT (139 hp) engine was fitted in the J2 Sedan, which was produced by Hyundai from 1995 to 1998. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 460 to 690km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Displacement | 1975cm3 |
|---|---|
| Engine power | 139bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 182Nm |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4420mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1393mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1450mm |
| Kerb weight | 1195kg |
| Gross weight | 1685kg |
| Displacement | 490kg |
| Min. boot capacity | 393litre |
| Max. boot capacity | 393litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.