This 1.8 MT (128 hp) engine was fitted in the J2 Sportswagon wagon, which was produced by Hyundai from 1995 to 1998. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4450mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1457mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1450mm |
| Kerb weight | 1200kg |
| Min. boot capacity | 393litre |
| Max. boot capacity | 393litre |
| Gross weight | 1685kg |
| Displacement | 485kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1769cm3 |
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | from 6 100RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 510 to 790km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.