This 1.8 AT (123 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Hyundai from 2005 to 2008. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4050mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1284litre |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Gross weight | 1840kg |
| Kerb weight | 1295kg |
| Displacement | 545kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 123bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.7second |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 450 to 790km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.3m |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.