This 1.5 MT (103 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan 5-doors, which was produced by Hyundai from 2001 to 2005. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 530 to 920km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1495cm3 |
|---|---|
| Engine power | 103bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 131Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75.5mm |
| Stroke | 83.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4025mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1269kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 551kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 1284litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.