This 1.2 MT (65 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Hyundai from 1974 to 1990. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 510 to 640km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 145km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.2second |
| Displacement | 1238cm3 |
|---|---|
| Engine power | 65bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 90Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 74mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4029mm |
| Width | 1566mm |
| Height | 1355mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1298mm |
| Rear track | 1288mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 920kg |
| Gross weight | 1260kg |
| Displacement | 340kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.