This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 2 generation Pickup, which was produced by Hyundai from 1982 to 1990. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4029mm |
| Width | 1566mm |
| Height | 1355mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Front track | 1298mm |
| Rear track | 1288mm |
| Kerb weight | 920kg |
| Gross weight | 1260kg |
| Displacement | 340kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1439cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 105Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | Solid axle, Spring |
| Rear brakes | Drum |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 420 to 500km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.