This 2.5 TD MT (80 hp) engine was fitted in the 3 generation Board, which was produced by Hyundai from 1996 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | to 590km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.3second |
| Displacement | 2476cm3 |
|---|---|
| Engine power | 80bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4750mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1380mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1600kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Displacement | 980kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2785x1600x355mm |
| Body type | Board |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 11.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.