This 2.0 T Shiftronic (210 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Hyundai from 2008 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 500 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 224km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 299Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4630mm |
| Width | 1865mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2820mm |
| Front track | 1599mm |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 395kg |
| Min. boot capacity | 332litre |
| Max. boot capacity | 332litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.