This 1.5 MT (87 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Hyundai from 1990 to 1992. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 540 to 640km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Displacement | 1468cm3 |
|---|---|
| Engine power | 87bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 125Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4215mm |
| Width | 1625mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2383mm |
| Front track | 1390mm |
| Rear track | 1340mm |
| Kerb weight | 930kg |
| Min. boot capacity | 262litre |
| Max. boot capacity | 262litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, MacPherson Struts, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.