This 2.2 CRDI AT AWD (200 hp) engine was fitted in the DM [Restyling] Premium crossover 5-doors, which was produced by Hyundai from 2015 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1880mm |
| Length | 4700mm |
| Height | 1675mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1633mm |
| Min. boot capacity | 585litre |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 1680litre |
| Rear track | 1644mm |
| Kerb weight | 1907kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Permitted road-train weight | 2000kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2199cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 64litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Cruising range | from 640 to 1 000km |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| Number of gears | 6 |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.