This 3.3 AT AWD (249 hp) engine was fitted in the DM Grand crossover 5-doors, which was produced by Hyundai from 2012 to 2016. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 71litre |
| Cruising range | from 490 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 207km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| Displacement | 3342cm3 |
|---|---|
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 318Nm |
| RPM at max torque | 5300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 83.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.24m |
| Seats | 67 |
|---|---|
| Length | 4915mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1639mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1932kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Displacement | 668kg |
| Min. boot capacity | 176litre |
| Max. boot capacity | 1842litre |
| Permitted road-train weight | 4600kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.