This 2.0 MT 4X4 (138 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan 5-doors, which was produced by Hyundai from 1997 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 370 to 610km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 138bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4515mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1620mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1535kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Displacement | 535kg |
| Min. boot capacity | 210litre |
| Max. boot capacity | 1715litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dampers, Shortened coil springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 19.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.