This 2.5 CRDi AT (170 hp) engine was fitted in the 2 generation Minibus, which was produced by Hyundai from 2007 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 680 to 1 000km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| Displacement | 2497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 441Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 8 |
|---|---|
| Length | 5125mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Front track | 1685mm |
| Rear track | 1660mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 2250kg |
| Gross weight | 3030kg |
| Displacement | 780kg |
| Min. boot capacity | 851litre |
| Max. boot capacity | 851litre |
| Body type | Minibus |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.