This 1.4 AT (107 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Hyundai from 2014 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 135.4Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1396cm3 |
| Engine power | 107bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 74.99mm |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4120mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1495mm |
| Rear track | 1502mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1043litre |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1150kg |
| Gross weight | 1565kg |
| Displacement | 415kg |
| Permitted road-train weight | 2365kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 510 to 830km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Number of gears | 4 |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.