This 1.6 AT (123 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2017 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4405mm |
| Width | 1729mm |
| Height | 1469mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1516mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1198kg |
| Gross weight | 1610kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Permitted road-train weight | 2410kg |
| Displacement | 412kg |
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 560 to 940km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.2second |
| Displacement | 1591cm3 |
|---|---|
| Engine power | 123bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 151Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Front suspension | Independent, Hydraulic element, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Hydraulic element, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.