This 2.0 MT (147 hp) engine was fitted in the EF Sedan, which was produced by Hyundai from 1998 to 2001. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 194Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 396litre |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Min. boot capacity | 396litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 620km |
| Front suspension | Independent, Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.