This 2.4 AT hybrid (168 hp) engine was fitted in the YF Hybrid sedan 4-doors, which was produced by Hyundai from 2010 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 1 080 to 1 190km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 2359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 168bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 264Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.92m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4820mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2795mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1591mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1475kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 523litre |
| Max. boot capacity | 523litre |
| Permitted road-train weight | 2780kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 8.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.