This 2.0 MT (93 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 1986 to 1992. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4556mm |
| Width | 1716mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2579mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1230kg |
| Min. boot capacity | 398litre |
| Max. boot capacity | 398litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 93bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 151Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Cruising range | from 390 to 680km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Trailing arms, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.