This 2.0 MT (142 hp) engine was fitted in the GK Coupe, which was produced by Hyundai from 2003 to 2004. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4395mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1328mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1490mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Kerb weight | 1334kg |
| Min. boot capacity | 312litre |
| Gross weight | 1740kg |
| Displacement | 406kg |
| Max. boot capacity | 312litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1975cm3 |
| Engine power | 142bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 206km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 540 to 720km |
| Emission standard | EURO III |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.