This 2.0 MT (150 hp) engine was fitted in the RD [Restyling] Coupe, which was produced by Hyundai from 1999 to 2001. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 460 to 790km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 211km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| Displacement | 1975cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 196Nm |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4345mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1303mm |
| Wheelbase | 2475mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1200kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Displacement | 400kg |
| Min. boot capacity | 288litre |
| Max. boot capacity | 288litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.