This 2.0 CRDi AT (126 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Hyundai from 2004 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 650 to 930km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.9second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 289Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.8m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4695mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1890kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Displacement | 620kg |
| Min. boot capacity | 304litre |
| Max. boot capacity | 2716litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 9.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.