This 2.7 AT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Hyundai from 1999 to 2004. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 440 to 680km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.6second |
| Displacement | 2656cm3 |
|---|---|
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 232Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86.7mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4695mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 158mm |
| Kerb weight | 1815kg |
| Gross weight | 2440kg |
| Displacement | 625kg |
| Min. boot capacity | 304litre |
| Max. boot capacity | 2716litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 20.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.2 litres / 100km |
| Average | 17.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.