This 2.0 AT (145 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Kia from 2010 to 2012. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 480 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 189Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4545mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1650mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1573mm |
| Rear track | 1569mm |
| Ground clearance | 156mm |
| Kerb weight | 1462kg |
| Gross weight | 2135kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 2083litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.