This 1.6 GDI MT (7 places) (135 hp) engine was fitted in the 4 generation Minivan, which was produced by Kia from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 57 |
| Length | 4525mm |
| Width | 1805mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1573mm |
| Rear track | 1568mm |
| Max. boot capacity | 1650litre |
| Min. boot capacity | 492litre |
| Kerb weight | 1483kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Ground clearance | 151mm |
| Displacement | 657kg |
| Permitted road-train weight | 3440kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.44mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 640 to 1 040km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam, Dampers, Cylindrical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.