This 2.5 AT (162 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Kia from 1999 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 222Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 162bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4890mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2905mm |
| Front track | 1625mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 168mm |
| Max. boot capacity | 354litre |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Gross weight | 2425kg |
| Kerb weight | 1785kg |
| Displacement | 640kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Cruising range | from 480 to 820km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 13m |
| City | 18.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.