This 2.9 CRDi AT (182 hp) engine was fitted in the 2 generation Grand minivan 5-doors, which was produced by Kia from 2006 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5130mm |
| Width | 1985mm |
| Height | 1815mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Front track | 1685mm |
| Rear track | 1685mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Max. boot capacity | 362litre |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Kerb weight | 2132kg |
| Gross weight | 2920kg |
| Displacement | 788kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2902cm3 |
| Engine power | 182bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 97.1mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 189km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 590 to 960km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.64m |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.