This 2.0 LPG AT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Kia from 1999 to 2002. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 390 to 610km |
| Fuel | CNG |
| Top speed | 151km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.2second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 168Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | CNG |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4570mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1645mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1340kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Displacement | 720kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 1907litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 14.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.