This 1.6 AT (122 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Pro_cee'd hatchback 3-doors, which was produced by Kia from 2010 to 2012. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 154Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4250mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1544mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1210litre |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Kerb weight | 1210kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 640 to 930km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.34m |
| Number of gears | 4 |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.