This 1.4 EcoDynamics MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SW wagon, which was produced by Kia from 2010 to 2012. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 780 to 1 020km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.6second |
| Displacement | 1396cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 137Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.34m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4490mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1525mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1544mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1242kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 578kg |
| Min. boot capacity | 534litre |
| Max. boot capacity | 1664litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.