This 1.6 CRDi MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Kia from 2007 to 2010. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 255Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1582cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77.2mm |
| Stroke | 84.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1900up to 2 750 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4235mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1544mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1300litre |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Kerb weight | 1292kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 528kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 930 to 1 260km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.34m |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.