This 1.6 MT (130 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SW wagon, which was produced by Kia from 2015 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1780mm |
| Length | 4505mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1553mm |
| Min. boot capacity | 528litre |
| Max. boot capacity | 528litre |
| Rear track | 1561mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1214kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 157Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 600 to 960km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.