This 1.6 T-GDi MT (204 hp) engine was fitted in the 2 generation Pro_cee'd GT hatchback 3-doors, which was produced by Kia from 2012 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4505mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1553mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1225litre |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Kerb weight | 1359kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 265Nm |
| Forced induction | Biturbo |
| RPM at max torque | 1750up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 520 to 850km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.