This 1.6 CRDi AT (128 hp) engine was fitted in the 2 generation Pro_cee'd hatchback 3-doors, which was produced by Kia from 2012 to 2015. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4310mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1561mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1285kg |
| Min. boot capacity | 380litre |
| Max. boot capacity | 1225litre |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 740 to 1 180km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Displacement | 1582cm3 |
|---|---|
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 77.3mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.