This 2.0 AT (143 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Kia from 2007 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4350mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Front track | 1495mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 518litre |
| Kerb weight | 1300kg |
| Max. boot capacity | 1495litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1975cm3 |
| Engine power | 143bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.1m |
| Average | 10 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.