This 1.6 AT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2004 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 510 to 720km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1599cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4480mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Front track | 1495mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1185kg |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Max. boot capacity | 354litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.