This 1.6 MT (130 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Kia from 2013 to 2016. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4560mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1566mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 482litre |
| Kerb weight | 1178kg |
| Gross weight | 1720kg |
| Displacement | 542kg |
| Max. boot capacity | 482litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1591cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Maximum torque | 157Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 85.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 570 to 960km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Hydraulic element, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.