This 2.0 MT (131 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 1998 to 2001. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4731mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1500mm |
| Max. boot capacity | 764litre |
| Min. boot capacity | 424litre |
| Kerb weight | 1234kg |
| Gross weight | 1770kg |
| Displacement | 536kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 171Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 470 to 750km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.