This 1.8 AT (114 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 1996 to 1998. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 153Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1793cm3 |
| Engine power | 114bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 87mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4696mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1500mm |
| Min. boot capacity | 424litre |
| Kerb weight | 1250kg |
| Gross weight | 1750kg |
| Displacement | 500kg |
| Max. boot capacity | 764litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 178km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 400 to 690km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.