This 1.8 MT (151 hp) engine was fitted in the 1 generation Roadster, which was produced by Kia from 1996 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3880mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1485mm |
| Kerb weight | 1070kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1793cm3 |
| Engine power | 151bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 87mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Cruising range | from 360 to 590km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.