This 3.0 AT (191 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 1997 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5020mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 485litre |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2025kg |
| Displacement | 325kg |
| Max. boot capacity | 485litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2954cm3 |
| Engine power | 191bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 470 to 780km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 15.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.