This 2.0 T-GDi AT (278 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2010 to 2013. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 650 to 1 010km |
| Fuel | 95 RON |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.8second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 278bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 365Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4845mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2795mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1591mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1535kg |
| Min. boot capacity | 436litre |
| Max. boot capacity | 436litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.