This 3.0 LPi AT (235 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2012 to 2016. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Cruising range | from 580 to 900km |
| Fuel | CNG |
| Displacement | 2999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 235bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | CNG |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 75.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4970mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1601mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1625kg |
| Min. boot capacity | 451litre |
| Max. boot capacity | 451litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 15.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.