This 2.4 AT (180 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2010 to 2012. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 2359cm3 |
|---|---|
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4965mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Min. boot capacity | 451litre |
| Max. boot capacity | 451litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.