This 1.8 AT (133 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Kia from 2005 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 199km/h |
| Displacement | 1798cm3 |
|---|---|
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 169Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4755mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.