This 2.0 D-LEV MT (146 hp) engine was fitted in the Advance [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2007 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 820 to 1 270km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 146bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 314Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4755mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1500kg |
| Gross weight | 1825kg |
| Displacement | 325kg |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.