This 2.7 AT (190 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Kia from 2008 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1805mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1552mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Kerb weight | 1508kg |
| Gross weight | 2020kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Displacement | 512kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2656cm3 |
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Bore | 86.7mm |
| Stroke | 75mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 480 to 910km |
| Emission standard | EURO IV |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.8m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.